Yonis Shino är klar för Gefle IF!
2025-01-29

Pusselbitarna fortsätter falla på plats i herrlaget. Nästa spelare att ansluta är Yonis Shino.

– Jag har hört mycket bra saker om klubben, säger han.

Han tillhör den stora skaran som varit med i träning de första veckorna av försäsongen, men utan något kontrakt.

I dag tränar Yonis Shino med laget återigen, men nu som kontrakterad spelare. I tre år framåt blir det spel i den himmelsblå tröjan.

Det känns skönt efter att ha varit klubblös efter att förra säsongen tog slut. Gefle är ett väldigt bra steg i min karriär och kändes väldigt intressant direkt vid första kontakten. En klubb som spelat högt upp förut och stora möjligheter att klättra uppåt, säger han.

Genom akademiverksamheten i GIF Sundsvall blev det kontrakt och debut i herrlaget 2023 med några framträdanden i Superettan.

Fjolårssäsongen tillbringades dock som utlånad i IFK Östersund och blev första riktiga säsongen i ett riktigt seniorlag.

Det gick bra individuellt och även hyfsat för laget. En utvecklande säsong med seniorfotboll, som verkligen är någonting annat.

Han är med sina 173 centimeter en liten och teknisk innermittfältare som beskriver sina egenskaper som fotbollsspelare så här:

En spelare som kreativt kan lösa situationer med bollen och bidra i speluppbyggnaden samt komma till offensiva lägen för laget.

Division 2 var en nyttig erfarenhet i fjol. I år vill Yonis Shino ta nästa steg i karriären som fortsätter med himmelsblått i Ettan.

Det känns bra. Jag är redo för nästa steg, men är ödmjuk inför säsongen. Gefle är välbekant som förening och en klubb man spelat mot i några matcher tidigare. Jag har hört mycket bra saker om klubben och ser fram emot att fortsätta utvecklas här nu.

Ny i laget men en spelare i truppen är faktiskt en nära vän. Yonis Shino och Ahmed During har spelat tillsammans flera säsonger och återförenas nu i Gefle IF inför årets säsong. En säsong som Yonis Shino tror kan bli lyckad och framgångsrik för hans nya lag.

Vi tror stenhårt på det klubben har börjat här. Om allt klaffar kan vi slåss i toppen och förhoppningsvis får vi vara med och bidra.

Rawez Lawan har följande kommentar om sitt senaste tillskott:

En spelare som väckt mitt intresse när vi mött varandra i tidigare säsonger. Han vill väldigt mycket och det syns på planen. Skicklig med bollen med en bra vänsterfot och en bra spelförståelse. En oslipad diamant som behöver anpassas till seniorfotboll.

HUVUDPARTNERS

Gefle If Fotboll
Gavlehovsvägen 15 
806 33 Gävle
Bankgiro: 358-5684
Swish: 1235881362
info@geflefotboll.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram